Móda

Jak poznat kvalitní oblek? Máme pro Vás pět snadných způsobů!

- 4 min

Víte co se říká? Lidé jsou jako obleky – dobré a špatné… U lidí to nebývá zas tak jednoduché rozpoznat, avšak u obleku stačí jeden dotek a bude Vám vše jasné! Zajímá Vás, jak poznat, zda je oblek kvalitní či nikoliv? Připravil jsem si dnes pro Vás 5 snadných způsobů jak na to!

Konflíky

Kvalitní obleky mají opravdu jen velmi výjimečně knoflíky z plastu. Místo něj se většinou využívá rohovina. Důležité je však si všímat, jakým způsobem jsou knoflíky přišité. Šicí stroj prostě nedokáže pořádně udělat krček u knoflíku (to je ta nit obmotaná mezi knoflíkem a látkou, která vytváří několikamilimetrovou mezeru). Precizní krček svědčí o ručním šití, tedy o kvalitě!

Látka

Asi nemusím nikoho přesvědčovat, že nekvalitní oblek nebude z kvalitní látky. Ale drahý oblek z levné látky být může a také často bývá! Pokus se oblek přehnaně leskne a vy s ním vypadáte jako Elvis Presley, látka bude s největší pravděpodobností umělá. Z přírodního materiálu na vás kouká jasná prodyšnost a pokud nejde o přírodní kašmír, nebude nikdy tak hladký jako polyester.

Prošívání a stehy

PRAVIDELNOST, pravidelnost, pravidelnost!. Obleky ušité opravdu pravým mistrem mají dokonalý, symetrický steh. Po celém lemu je ve stejné vzdálenosti od okraje. Také je rozpoznatelný steh jehlou a nití. Laciné a levné obleky rozhodně nebudou šity s takovou pozorností. Pozornost věnujte švům u kapes, dolního lemu a límci.

Rukávy

Podle rukávu poznáte skutečnou krejčovinu. Krom toho, že takzvaná hlava rukávu (šev, co máte na rameni) musí dokonale sedět a neměla by mít jedinou vlnku, což je při výrobě dost obtížné, knoflíky u zápěstí by měly být funkční, nejen na ozdobu.

Podšívka

Nejčastějším materiálem na podšívky je hedvábí, levné obleky budou mít nejspíš syntetickou náhradu. I když možná na omak nebo na pohled kvalitu látky nepoznáte, rozhodně poznáte, zda je steh rovný a jestli je celkově podšívka symetricky všitá. (Mimochodem, pravé hedvábí poznáte tak, že když jej začnete o sebe mnout bude „vrzat“ – vydávat specifický zvuk, který umělotina nedělá.)

Zdrojem pro tento článek byl web MUZI V CESKU

Vojtěch Vaněk

Ředitel a majitel webového studia STEBS.cz. Má velkou vášeň pro Apple produkty. Píše pro STEBS.cz a další weby v české republice.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněnaPovinná pole jsou označena *