Zajímavosti

Úžasné zajímavosti ze světa Harryho Pottera

- 9 min

Víkend již pomalu ale jistě klepe na dveře a zítra (6.1) vysílá Nova další díl Harryho Pottera, který nese název princ dvojí krve. Při této příležitosti jsme si pro vás připravili poněkud delší článek ve kterém si povíme několik zajímavostí, které jste nejspíš o světě Harryho Pottera nevěděli. Zároveň vás chceme upozornit, že příští týden v pátek vyjde další článek věnovaný Harrymu Potterovi a tak pokud o něj nechcete přijít, přihlaste se k odběru novinek (pomocí černého zvonečku vlevo dole, nebo banneru vpravo s nadpisem „Odebírejte’’) 7 úžasných skrytých souvislostí z Harryho Pottera si můžete přečíst na tomto odkazu.  A nyní se již pojďme vrhnout na článek

Narozeniny

Věděli jste, že spisovatelka Rowlingová a Harry sdílejí stejné datum narození? 31. července oba sfoukávají svíčky na dortu. Rozdíl je akorát v roce. Harry se narodil v roce 1980, kdežto spisovatelka již v roce 1966.

Věděla Rowlingová jak to vůbec skončí?

Všechny díly Harryho Pottera jsou dokonale propojeny a objevují se v nich mnoho situací, které se vysvětlí až v posledním díle. Opravdu je ale J.K.Rownlingová natolik dobrá, že na tohle všechno myslela již od začátku psaní? Mnozí se domnívali, že autorka měla Relikvii smrti napsanou dávno předtím, než se dostala k poslední knize. Rowlingová to však odmítá, místo toho v rozhovoru s Danielem Radcliffem prozradila, že to celé bylo trochu jinak.

V hlavně prý již od začátku měla jediný moment z finále, který měla na papírku již při přípravě první knihy. Byla to situace, kdy Hagrid vynáší mrtvého Harryho ze Zapovězeného lesa. K tomuto momentu se snažila spisovatelka celou dobu dobrat už od samého začátku. Věděla, že finále nabídne velkou bitvu, duchy i mrtvého Harryho, ovšem v jakém spojení dle svých slov absolutně netušila.

Jak vznikli Mozkomorové?

Matka slavné spisovatelky trpěla roztroušenou sklerózou a v roce 1990 zemřela. Autorka tehdy trpěla velkými depresi a právě na nich se zakládá představa děsivých mozkomorů.

Kouzelnické rostliny existují?

Zajímalo vás někdy, jak vlastně spisovatelka vymyslela všechny ty skvělé názvy pro rostliny? No… ona je totiž nevymyslela. Všechna jména pocházejí z knížky od anglického botanika Nicholase Culpepera ze 17. století.

Například… Mandragora lékařská neboli pokřín obecný je jedovatá středomořská rostlina z čeledi lilkovité, nejznámější z šesti zástupců rodu mandragora. Pro své psychoaktivní účinky jako delirogen a zvláštní tvar kořene byla používána v čarodějnictví a magii.

Radcliffa málem nepřijali

Viděli jste někdy film Forrest Gump? Pokud ano tak jistě znáte slavného herce Haleyho Joela. Ten měl velkou šanci zahrát si Harryho Pottera, ovšem autorka s jeho obsazením nesouhlasila natolik, že původního režiséra Steven Spielberg vyhodila.

Proč nemá Harry zelené oči jako v knihách?

Dobrá otázka, na kterou existuje velmi jednoduchá odpověď. Tvůrci samozřejmě zkoušeli Danielu Radcliffovi nasadit kontaktní čočky se správnou barvou, ten byl ale alergický. Stejně tak i na brýle, díky čemuž se u něj na obličeji objevilo v jednu chvíli akné. Situace se nakonec vyřešila tak, že se do filmů vybrala modrooká herečka pro roli jeho matky, po které Harry barvu oči zdědil.


Režisér třetího filmu chtěl po hercích napsat eseje

Alfonso Cuarón chtěl po Emmě Watson, Danielu Radcliffovi a Rupertu Grintovi napsat esej o jejich postavách. Všichni tři nakonec úkol splnili přesně tak, jako by ho splnily jejich charaktery. Emma napsala deset stránek, Daniel jednu a Rupert žádnou. „Nic jsem neudělal, protože jsem si říkal, že Ron by to taky neudělal,“ byla Grintova výmluva. Naštěstí pro něj ji režisér s radostí přijal.

Představitel Rona musel být odveden z natáčení!

Teď si dáme jednu takovou vtipnou zajímavost. Když se natáčela snová scéna, při které se Harry a Hermiona v posledním filmu nazí líbají, musel být Ruperta Grinta vyveden z blízkosti kamer, protože se nemohl přestat smát.


Stačilo málo a Potter by neexistoval

J.K. Rowlingová se při nudné cestě vlakem dívala z okénka a představovala si, o kolik by byl svět zajímavější, kdyby existovala magie. K sepsání  jednoho z nejúspěšnějších fantasy románů všech dob však vedla ještě dlouhá cesta. Stačilo málo a první díl by vůbec nevyšel. Když Rowlingová v roce 1995 dopsala první díl, začala postupně obcházet nakladatelství. Bohužel nikde neuspěla a redaktoři si rukopis ani nepřečetli. Až na třináctý pokus to vyšlo a nejúspěšnější knižní série Harryho Pottera je na světě.

George o ucho připravil Snape

Když George přišel o ucho byl to Snape kdo jej o něj připravil. Omylem. Mířil na jednoho ze Smrtijedů, ale minul. Díky Georgeovo uchu tak alespoň nepřišel o své utajení.

Která ze zmíněných informací se vám líbila nejvíce? Napište nám ji do komentářů!

Oskar Černý

Jsem sice redaktor, ale celým svým srdcem jsem cestovatel. Miluji záhady, nadpřirozeno a vše co je alespoň trochu fascinující. Práce copywrightera mě naplňuje a živý.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněnaPovinná pole jsou označena *