Historie

Jaké byli v minulosti nejhorší zaměstnání?

- 5 min

Mnohdy slýchávám lidi, jak si stěžují na svoje zaměstnání a na své zaměstnavatele. Pokud i vy máte ke své profesi nějaké výhrady pozorně si přečtěte tento článek. Mnoho lidí v historii totiž vykonávalo profesi o kterou opravdu nestálo. Uvidíte, že vaše zaměstnání není zase tak špatné…

Stavař bowlingových kuželek

Kuželky rozhodně nejsou dominantou moderní doby, hráli se totiž již v dávných dobách. Ovšem nám se dnes kužely pomocí složitých mechanismů samy postaví a tak to dříve opravdu nefungovalo a kuželky museli rovnat lidé. Povolání se označuje jako Stavař bowlingových kuželek…

Knock knobbler

Zlatý věk anglie alias Alžbětiská doba (17.století) měla také své „zvláštní” a některá velmi brutální povolání.  Knock knobbler byl pověřený střílením všech zatoulaných psů. Příšerné že?

Záchodový pomocník

Tato profese byla tak luxusní že o ní stál opravdu každý. Záchodových pomocníků bylo na každém hradě několik. Náplní jejich práce bylo pomáhat králi při vyměšování a následně jej důkladně od všech nečistot očistit.  Byla to sice opravdu mizerná práce, ale někdo ji dělat musel. Za několikadenní pomoc měli alespoň vlastní pokoj na hradě a teplou večeři..

Zloděj těl

Dnes se na lékařských fakultách nachází mnoho těl na kterých se studenti učí. Vše je však naprosto etické a člověk s použitím svého těla na tyto účely musel před smrtí souhlasit. Co ale dříve? No.. tak etické to rozhodně nebylo. Pohřby se obvykle konali ihned po úmrtí a kromě obřadu se čekalo i na zasypání rakve. Až zemřelí odešli ihned nastoupil „zloděj těl”, kterých měla každá fakulta v zemi několik. Rakev i s těle, vykopali a ještě „za čerstva” jej museli předat fakultě. Nic moc job co?

Chytač krys

Krysy jsou dodnes velkými přenašeči mnohých nemocí a ve středověku byl s těmito hlodavci neskutečný problém. Každé království proto mělo desítky „chytačů krys”, kteří museli krysy hledat a chytat holýma rukama. Ať už se jednalo sice o nepříjemnou práci, tak byla velmi záslužná!

Kojné

Dnes když ženy nemohou kojit nastupují na scénu náhrady, jako je například Nutrilon. Dříve ovšem žádné takové produkty nebyly a tak se noho žen živilo kojením jiných dětí. Jelikož jedna žena dávala mléko desítkám různých dětí, byla to také jedna z hlavních příčin rozšiřování nemocí mezi novorozeňaty.

Profesionální truchliči

Truchliči dostávali peníze na živobytí za projevování emocí během pohřbů. Celé divadlo bylo sehráváno proto, aby se pozůstalí cítili při oplakávání nebožtíků pohodlně a mohli naplno projevovat svoje emoce. Tenhle čínský zvyk se tradoval od dob císaře Wu okolo roku 156 př. n. l. .

Zdroje: Koule, Reflex

Petr Beneš

Neustále sedím v autě. Ze sedaček slézám pouze, pokud jdu spát, jíst, nebo psát článek. Mezi mé další záliby patří horolezení, jízda na jednokolce, nebo třeba slacklining.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněnaPovinná pole jsou označena *