Objevy

5 vesmírných vynálezů, které používáme v běžném životě

- 5 min

Vesmírné výzkumy jsou bezpochyby velmi nákladná záležitost. Špičkové technologie vyvinuté pro let do vesmíru se však postupem času dostávají i do běžného života lidí a jedná se o věci, které byste si s vesmírem nejspíš ani nespojili. Pojďme se proto dnes podívat na několik vesmírných vynálezů, které naprosto běžně používáme.

Průhledná rovnátka

Snímací neviditelná rovnátka: Jsou průhledná a pacient si je nasazuje a střídá na zubech po vysvětlení u lékaře sám. Nejsou to tedy klasické kovové či keramické zámky, ale v podstatě průhledná pryskyřičná pouzdra. Pravdou ovšem je, že výroba materiálu pro tyto rovnátka je velmi náročná. Materiál musí být velmi pevný, odolný vůči poškození, hladký a k tomu všemu ještě tedy průhledný. Tento materiál vytvořila NASA a původně sloužil pro krytí infračervených senzorů u teplem naváděných raket.

Odpružené tenisky

Mezi běžnou obuví dnes běžně najdeme trošku dražší odpružené tenisky. Když s nimi však v roce 1979 příšla společnost Nike, způsobila obrovský rozruch. Tato technologie ovšem ve skutečnosti pochází z dílen NASA a vyvinul jí bývalý inženýr jménem Frank Rudy a její základy tkví ve vylepšování obuvi pro kosmonauty. Nejedná se ovšem jen o větší pohodlí a větší jistotu chůze, ale také o celkovou izolaci chladu nebo zapaření nohy v botě.

Pohodlná postel

Již v roce 1966 přišel Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) s takzvanou paměťovou pěnou. Ta nesloužila jen k většímu pohodlí, ale i daleko většímu bezpečí. Materiál z polyuretanu a silikonu je možné jednoduše stlačit a to až na desetinu celkového objemu. Následně se pěna opět vrátí do svého původního tvaru. Od 70. a 80. let našla pěna uplatnění třeba v helmách, nemocničních lůžkách, sedadlech kolečkových křesel či dopravních letadel.

Filtry na vodu

Od začátku plánování vesmírných misí bylo jasné, že astronauti si budou muset s sebou vést zásobu pitné vody. Jak ale zajistit, že bude kapalina po celou dobu čistá? Jakákoliv infekce bakteriemi by totiž mohla mít fatální dopad na výsledek mise a celý tým by mohl „pojít žízní”. Výsledkem zkoumání byly filtry s aktivním uhlím a ionty stříbra, které spolehlivě zničí bakterie a zabrání i jejich množení. Tento systém byl navíc výhodný v tom, že filtry byly lehké a nezabíraly mnoho místa. Nápad nakonec převzala řada firem a konvice s uhlíkovými filtry přivedla do domácností.

Odolné pneumatiky

Společnost Goodyear Tire and Rubber Company vyvinula pro NASA vláknitý materiál pětkrát pevnější než ocel, který byl využit pro kryty padáků, jež měly sondám Viking umožnit měkké přistání na povrchu Marsu. Vlastnosti látky přiměly firmu hledat pro ni i další využití, a tak vznikl nový druh pneumatik, které mají zhruba o 16 tisíc ujetých kilometrů delší průměrnou životnost než tradiční „gumy“.

Ema Králová

Živím se jako copywrighter a svoje povolání miluji. Se zakladatelem webu Stebs.cz spolupracuji již od samého začátku. Miluji běh, sport a cestování. Pracuji převážně z domova.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněnaPovinná pole jsou označena *